Yayın

Center for Alternative Dispute Resolution (CADR), Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından fikir ve sanat eserlerinin yayınlanması, dağıtımı, ithalatı ve satışı alanlarında yetkilendirilmiştir.

Yeni Müfredata Göre Arabuluculuk Soru Bankası

Arabuluculuk mesleği kısa zamanda ülkemizin yargı sisteminde olumlu etkiler doğurdu. Dava şartı olarak getirilen alanlar da mesleğe olan ilginin artmasına neden oldu. Son yıllarda arabuluculuk sınavının yapılmaması nedeniyle sınava girecek aday sayısı arttı. CADR olarak üstlendiğimiz misyon gereğince kaliteli eğitim vermeyi ve kaliteli eğitim materyali hazırlamayı önemsiyoruz. Elinizdeki bu kitabı Temel Arabuluculuk Katılımcı Kitabının yazarlarının da dahil olduğu, akademisyenler ve eğitmenlerden oluşan bir yazar ekibi hazırladı. Bir soru bankası hazırlamak konusunda sözleştiğimiz gün düşündüğümüzden daha fazla emek sarf etmemiz gerekti. Bilgiyi sadece yüzeysel olarak yoklayan değil, düşündüren ve öğreten sorular hazırlamaya gayret ettik. Editöryal çalışmamız soruların hazırlanmasıyla ölçülebilecek bir mesai gerektirdi. Önceki baskılara gelen yüzlerce geri bildirim birçok düzelme, iyileştirme yapmamıza vesile oldu. Temel eğitim kitabına yeni eklenen “Arabuluculukta Taraf Vekilliği” ve çıkarılan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” modülleri için gerekli güncellemeleri yaptık ve yeterli sayıda soru ekledik. Sonuç olarak ortaya çıkan çalışma yazar ekibi olarak bizi mutlu etti. Bu kaynağın sınava hazırlanan ve başarılı olmayı umut eden tüm meslektaşlarımıza faydalı olmasını diliyoruz.

  • 3. BASKI DÜZELTME EKİ: İNDİR 02.12.2022
  • 2. BASKI DÜZELTME EKİ: İNDİR 02.12.2022
  • 1. BASKI DÜZELTME EKİ: İNDİR 02.12.2022
ISBN: 99786056861154 Yayın Tarihi: Ekim 2022
Baskı Sayısı: 3 Yayınevi: CADR Yayınları
Sayfa Sayısı: 332 Dağıtım: Adalet Yayınevi
Kapak Türü: Karton Kapaklı Dili: Türkçe

 

——————————————————————————————————————

Uzlaştırma Soru Bankası

Fail tarafından işlenen suç ile bozulan toplumsal düzenin, fail – mağdur ve toplum arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi suretiyle onarılmasını amaçlayan uzlaştırma kurumu uzun sayılabilecek geçmişinde onarıcı adalete ve yargının iş yüküne sağladığı faydalar nedeniyle toplum ve yargı camiası nezdinde benimsenmiştir. Son düzenlemeler ile uzlaştırma kapsamına giren suç sayısının artırılması ve nitelikli uzlaştırmacı yetiştirilmesi için gerekli olan şartların ayrıntılı bir şekilde düzenlenmesi, her kesimden uzlaştırma görevine olan ilginin artmasına neden olmuştur. Uzlaştırma eğitimlerine gösterilen yoğun ilgi sınava girecek aday sayısının ciddi şekilde artmasına neden olmuştur. Yönetmelik değişikliği ile Bakanlığa sınavda başarılı sayılacak kişi sayısını belirleme yetkisi verilmesi, sınavın baraj değil yarışma sınavı şeklinde geçmesine neden olacaktır. Bu nedenle adayların öncelikleri, iyi çalışarak sınavda daha çok doğru soru yanıtlamaktan öte “soru kaçırmamak” olmalıdır.

CADR olarak üstlendiğimiz misyon gereğince kaliteli eğitim vermeyi ve kaliteli eğitim materyali hazırlamayı önemsiyoruz. Elinizdeki bu kitabı Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Eğitim Kitabının yazarlarının da dâhil olduğu, akademisyenler ve eğitmenlerden oluşan bir yazar ekibi hazırladı. Bir soru bankası hazırlamak konusunda sözleştiğimiz gün düşündüğümüzden daha fazla emek sarf etmemiz gerekti. Bilgiyi sadece yüzeysel olarak yoklayan değil, düşündüren ve öğreten sorular hazırlamaya gayret ettik. Editöryal çalışmamız soruların hazırlanmasıyla ölçülebilecek bir mesai gerektirdi. Sonuç olarak ortaya çıkan çalışma yazar ekibi olarak bizi mutlu etti. Bu kaynağın sınava hazırlanan ve başarılı olmayı umut eden tüm adaylara faydalı olmasını diliyoruz. Çankaya, Şubat 2020, Olgun Değirmenci –  Şamil Demir – Hamdi Can Ünsal.

  • 2. BASKI DÜZELTME EKİ: İNDİR 16.05.2021

 

ISBN: 978-605-68611-4-7 Yayın Tarihi: Mart 2020
Baskı Sayısı: 2 Yayınevi: CADR Yayınları
Sayfa Sayısı: 286 Dağıtım: Adalet Yayınevi
Kapak Türü: Karton Kapaklı Dili: Türkçe

 

 

——————————————————————————————————————

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Mevzuatı

Mevzuat derlememizin 3. Baskısından sonra Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nda 7155 sayılı kanun ile değişiklikler yapılmıştır. Ayrıca Türk Ticaret Kanunu’nda değişikliğe gidilerek TTK’nin 4’üncü maddesinde ve diğer kanunlarda belirtilen ticari davalar ile konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında arabuluculuk yoluna başvurmak dava şartı olarak düzenlenmiştir. Derlemede bulunan Kanunların tamamının eski ve yeni değişiklik gerekçeleri eklenmiş, ilgili Kanun ve Yönetmelik maddelerini birbirine bağlayan atıflar güncellenmiş, Etik Kurallar hakkında verilen yürütmeyi durdurma kararı ilgili maddelere işlenmiştir. Böylece okuyucunun düzenlemelere rahat erişmesi ve yorumlaması amaçlanmıştır. Dördüncü baskısı CADR Yayınlarından çıkan mevzuat derlemesinin öğrenciler, arabulucu adayları ve uygulayıcıların çalışmalarında faydalı olmasını dilerim.

Şamil Demir

ISBN: 978-605-68611-2-3 Yayın Tarihi: Mayıs 2019
Baskı Sayısı:  4. Baskı
Ebat: 13,5 x 19,5
Sayfa Sayısı: 320
Yayınevi: CADR Yayınları
Kapak Türü: Karton kapak
Dağıtım: Adalet Yayınevi